WERNISAŻ WYSTAWY PANI JADWIGI MIKULSKIEJ PT. "GOBELINY I HAFTY" W CETIK-U

Autor: Jadwiga Mikulska

Tytuł: Gobeliny i hafty

Wernisaż: 29 czerwca 2018r. o godz. 17:00 w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, ul. Kościuszki 18.

Jadwiga Mikulska

Ur.29 sierpnia 1927 r. zm. 25 pażdziernika 2013 r.

Urodziła się we Lwowie i tam spędziła dzieciństwo, choć wiatr historii przeniósł Ją do Wrocławia, zawsze wyobraźnią i sercem była lwowianką.

Obdarowana wieloma talentami, które starannie rozwijała i pielęgnowała. Po ukończeniu studiów na Wydziale Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Wrocławskim, podjęła pracę w Polskiej Akademii Nauk, gdzie wykonywała naukowe opracowania pewnych gatunków roślin do Atlasu Flory Polskiej i Ziem Ościennych. Specjalność ta wiązała się głównie
z ręcznym narysowaniem całej rośliny, następnie z wyeksponowaniem jej poszczególnych elementów jak kwiaty, nasiona, korzenie czy liście w odpowiednich powiększeniach.

Materiałem do opracowań były zasuszonych eksponaty liczące nieraz ponad sto lat, w tym także rośliny uznane za wymarłe. Po narysowaniu rodziny zawierającej wszystkie jej gatunki, współredagowała wraz z profesorem prowadzącym placówkę PAN, Józefem Mądalskim, botaniczne opisy okazów, a następnie opracowanie to było wydawane w formie kolejnego zeszytu jako pracy naukowej przez Wydawnictwo Ossolineum. W swoich wspomnieniach zanotowała: rysowałam czarnym tuszem na białych arkuszach , przez 24 lata……… Czułam ogromne zapotrzebowanie na kolory,[…] wtedy zrealizowałam swoje marzenie , zaczęłam tworzyć hafty, z czasem również gobeliny. Zaowocowało to wielobarwnymi obrazami, którymi można było ozdobić ściany nader skromnie wyposażonego mieszkania, obrusami, które zdobiły stół przy okazji różnych uroczystości rodzinnych i towarzyskich. Nareszcie było kolorowo.

Moja fascynacja haftem sięga lat przedwojennych. Wychowałam się we Lwowie Na wakacje wyjeżdżałam z rodzicami na wieś – wsie zamieszkiwała przeważnie ludność, której stroje zarówno te codzienne jak i odświętne zdobione były bajecznie kolorowym haftem, na który patrzyłam z ogromnym podziwem.

W 1983 roku przyjechała w Góry Złote, gdzie osiedliła się jej córka. I chociaż nadal mieszkała na stałe we Wrocławiu, zawsze z ogromną radością wracała na oswojone przez siebie leśne ścieżki, zafascynowana pięknem i bujnością tutejszej przyrody.

Jako wyraz tęsknoty do miejsc ukochanych powstał gobelin „ Dom w Wójtówce”.
To właśnie przywoływanie tutejszych pejzaży, ich specyficznego klimatu zawsze stanowiły Jej azyl.

Wystawa prac Jadwigi Mikulskiej, prac, które powstawały na przestrzeni bardzo wielu lat, jest nie tylko hołdem dla pracowitości i artystycznej wrażliwości ich twórczyni, ale też jeszcze jednym niespodziewanym powrotem do „ miejsc ukochanych”.

 

DSC05340.jpeg   DSC05339.jpeg   DSC05338.jpeg   DSC05337 (1).jpeg   DSC05336.jpeg   DSC05335.jpeg   DSC05334.jpeg   DSC05332.jpeg  

GOBELINY_HAFTY.jpeg

Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim
tel.: +48 74 8143 205 | fax: +48 74 8143 242 | e-mail:
Statystyka: 1960 | 23533 | 2248394
Projekt i realizacja: © 2011-2018 netkoncept.com - skycms
Polityka prywatności