Trasa nr. 6 "Bolesławów - prejście graniczne Nowa Morawa/Stare Mesto"
Bolesławów – Nowa Morawa – turystyczne przejście graniczne (Przełęcz Płoszczyna) – Kamienica – Bolesławów
Długość trasy: 14,80 km
Przybliżony czas przejazdu: ok. 1,5 – 2 godz.
Stopień trudności: średni, trasa rekreacyjna,
Nawierzchnia: asfaltowa, tłuczniowa
Przebieg trasy:
Z przystanku autobusowego w Bolesławowie ruszamy drogą asfaltową w kierunku wsi Nowa Morawa. Jedziemy doliną rzeki Morawki, na prawo roztaczają się piękne widoki na Góry Bialskie. Mimo małego natężenia ruchu samochodowego, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności na jezdni. Dojeżdżamy do rozwidlenia (4,20 km), a nasza droga zaczyna wspinać się wśród lasów w stronę granicy państwa. Tam po trudach pedałowania pod górkę będziemy mogli odpocząć. Przełęcz Płoszczyna (817 m n.p.m.) dawniej zwana Morawską rozgranicza Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Jest to najdogodniejsze przejście przez Sudety w tym rejonie, a do XX w. wiódł tędy szlak handlowy z Dolnego Śląska na Morawy.
Wracamy tą samą drogą, którą dojechaliśmy do granicy i przy pierwszym rozwidleniu skręcamy w lewo wjeżdżając na Drogę Staromorawską. Jedziemy odcinkiem stokowym, by w punkcie 8,90 km osiągnąć najwyższą wysokość na trasie 825 m n.p.m. Droga nadal prowadzi przez las, nawierzchnia utwardzona zmienia się na tłuczniową. Nachylenie powoli spada. Docieramy do Przełęczy Staromorawskiej, gdzie na rozwidleniu skręcamy w lewo i jedziemy zgodnie z niebieskim szlakiem ok. 1,5 km. W ciągu drogi między wysokimi świerkami, przy dobrych warunkach pogodowych, widać Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Tam śnieg leży nawet do końca maja. Zjeżdżamy do wsi Kamienica i dalej kierując się drogą asfaltową docieramy do punktu wypadowego w Bolesławowie.
Ciekawostki na trasie:
Bolesławów - Barokowy kościół Św. Józefa Oblubieńca z reminiscencjami gotyckimi z 1598 r. Budowla świątyni pochodzi z 1672 r. i stoi w miejscu starszej gotycko-renesansowej. Kościół został zbudowany zgodnie z orientacją wschód-zachód. Jednonawowy, z bardzo bogatym wyposażeniem. W środku znajdują się rzeźby dłuta Michała Klahra (słynny śląski rzeźbiarz okresu baroku), m.in. św. Barbara i św. Jan Nepomucen z 1710-40 r. Na fasadzie kościoła znajduje się zegar słoneczny.
Na Rynku kamienna figura Św. Franciszka Ksawerego w otoczeniu aniołków (1716 r.) upamiętniająca tragiczne wydarzenia - epidemię zarazy. U wjazdu do wsi stoi niewielki Św. Jan Nepomucen (1828 r.)
Powyżej kościoła, na stoku Zawady pomiędzy starymi drzewami znajdują się kamienne postacie apostołów.
Mapa trasy 5726_mapa.jpeg (165,93KB)